home  news  study zone  career advice  pq awards  free mag  advertise  contact  nq mag
PQ magazine is for part qualified accountants.

Read the latest web issue here – if you like what you see sign up today

Study Zone


Let's get technical: maths skills

It sounds obvious, but your maths skills could let you down if they are not up to scratch, says leading tutor Gareth John

January 2016

I was in class the other day and we were calculating the total cost of 10 units that had a purchase price of £5 each. At least half of my class picked up their calculators! After mocking them mercilessly for five minutes I reminded them that as wannabe accountants who would be spending their careers recording, analysing and communicating financial information they needed to be comfortable with figures, numbers and basic calculations.
A common cause of failure in many of the AAT assessments is that students lack the basic mathematical ability to deal with simple numbers.
Let’s look at a few of the situations where a basic level of mathematical competence is required…

Calculating averages:
When businesses are dealing with large volumes of production involving large amounts of resource and large costs, it is useful to be able to break these down into averages. This allows us to consider things on a smaller scale.
For example, if we produced 100,000 units using 200,000 kg of material then the average amount of material per unit would be 200,000 kg/100,000 units = 2 kg per unit. This can be useful for:
• Helping to plan resource requirements. If we are going to produce 2,000 units next week then we need to purchase around 4,000 kg of materials.
• Identifying unit production costs. If material costs £5 per kg then the total material cost per unit would be £10.
• Setting prices. Once we have worked out the average costs for making a unit we can add a margin to set a profitable price.
The main thing to be careful about when calculating averages is that you divide the two figures ‘the right way around’. A common mistake is that students divide them ‘the wrong way around’ – that is they work out 100,000/200,000 = 0.5 kg per unit rather than the correct 2 kg per unit.
Have a go at these examples.
• Gohere Railways provide meals for their passengers. They made a total of 1,000,000 meals using a total quantity of 250,000 kg of ingredients. What is the average usage of materials per meal?
• Runup Ltd spent £210,000 on 700,000 kg of materials. What is the average cost per kg of their purchases?
• Walkdown Ltd made 200,000 units in 40,000 labour hours. What was the average time taken to make each unit?
• Strollaway plc paid staff £428,750 for 35,000 hours of work. What was the average wage rate per hour?

Percentage changes:
Percentages are a useful way to look at how figures are changing. If I tell you that the price of a car has changed from £13,500 in year 1 to £14,850 in year 2, then we can see that the price has risen between the two years, but it is not immediately clear by how much. Using percentages (‘per cent’ means ‘parts of a hundred’) can make this much clearer.
To work out the increase as a percentage we can first work out the increase in pounds. £14,850 – £13,500 = £1,350. We normally work out percentage changes based on the starting figure, so in this case we would work it out as £1,350/£13,500 x 100 = 10%.
Another way to work this out is to calculate £14,850/ £13,500 which gives 1.1 which is ‘1 + the percentage increase as a decimal’ or ‘1 + 0.1’ or ‘1 + 10%’. As ever make sure you divide the two figures ‘the right way around’ with the starting figure at the bottom.
Again, test yourself.
• A cost has increased from £80 to £100. What is the percentage increase in the cost?
• A cost had fallen from £150 to £120. What is the percentage decrease in the cost?
• A price has risen from £18 to £20. What is the percentage increase in the price?
• The interest rate on our bank loan is increased from 10% to 13%. What is the percentage increase in the interest rate?

Margin and mark-up info:
The relationship between costs and prices is a critical one in any business as it determines the profit (or loss) that is made.
Margin is short for ‘margin on sales’, so the profit element is shown as a percentage of the sales value.
Mark-up is short for ‘mark-up on cost’ so the profit element is shown as a percentage of the cost.
Here are a few examples.
• If the sales price is set at £190 and the company has a target profit margin of 40% what is the maximum target cost that they can afford to incur?
• If a company has a target profit margin of 25% and spends £150 producing a unit what must the selling price be set at?
• If the sales price is set at £190 and the company uses a mark-up of 40% what is the production cost of the product?
• If a company spends £150 producing a unit and sets the price to give a mark-up of 25% what will the selling price be?
Once you have had a go at the various examples in this article you can watch me talk through my answers at www.firstintuition.co.uk/category/aat
• Gareth John is a tutor/director with First Intuition and helps to manage their AAT distance learning programme. He was PQ’s Accountancy Lecturer of the Year in 2011

[«all Studies]
preload preload preload preload
Subscribe to RSS